Co je to mitragynin?
Mitragynin se do povědomí lidí dostal v posledních letech, a to díky rostoucí popularitě Kratomu. Co to ale je, a proč se u kratom extraktů vyzdvihuje právě mitragynin?
Čím se mitragynin vyznačuje?
Mitragynin je hlavní aktivní alkaloid v listech Kratomu (Mitragyna speciosa) - sušené listy kratomu obsahují 0,5 - 1,5 % mitragyninu. Tento alkaloid je z velké části zodpovědný za psychoaktivní účinky spojené s Kratomem, což z něj činí sloučeninu významného zájmu pro vědce i pozorovatele. Právě mitragynin je zopdovědný za "stav", který kratom dodává. A to i přesto, že se jeho poměr i celkové množství liší napříč druhy kratomu.
Účinky mitragyninu
Mitragynin vykazuje různé fyziologické účinky, které závisí především na konzumované dávce. Při nižších dávkách působí převážně jako stimulant, zvyšuje bdělost, energii a (stejně jako alkohol) zvyšuje také "společenskost". Naopak při vyšších dávkách má sedativní a analgetické vlastnosti, poskytuje úlevu od bolesti a relaxaci.
Jak mitragynin funguje?
Mitragynin interaguje s několika receptorovými systémy v mozku, nejvýrazněji s mu-opioidními receptory. Tato interakce je podobná jako u opioidních drog, ačkoli účinky mitragyninu jsou obecně méně intenzivní. Ovlivňuje také adrenergní a serotonergní dráhy, což přispívá k jeho komplexnímu profilu účinků.
Stručná historie mitragyninu
Použití listů Kratomu a tím i mitragyninu sahá staletí zpět v jihovýchodní Asii. Tradičně byl Kratom používán dělníky a farmáři pro své stimulační účinky, které jim pomáhaly snášet dlouhé hodiny fyzické práce. Byl také používán v tradiční medicíně k úlevě od bolesti, léčbě průjmu a jako náhrada opia - i dnes se tradičně používá na léčbu závislosti nad silnými opiody.
Až v posledních desetíletích se dostal Kratom do povědomí západní civilizace - USA a Evropy. A v posledních letech se stává velmi populární.
Právní status a regulace
Právní status Kratomu a mitragyninu se po celém světě značně liší. V některých zemích, včetně části Spojených států, je legální a prodává se jako doplněk stravy. V jiných zemích, jako je Thajsko a Austrálie, je omezen nebo zakázán kvůli obavám o možné zneužívání a zdravotní rizika.
Pokud se chystáte vycestovat za hranice a zjistit, jak je na tom s regulacemi konrétní země, podívejte se na: https://www.kratomology.cz/blog/kde-je-kratom-legalni-soucasny-stav-ve-svete/
Výzkum a kontroverze
Vědecký výzkum mitragyninu je stále v plenkách, přičemž studie zkoumají jeho farmakologii, terapeutický potenciál a bezpečnostní profil. Zatímco některé výsledky jsou slibné a zdůrazňují jeho potenciál jako bezpečnější alternativy k tradičním opioidům, existují významné obavy ohledně jeho návykových vlastností a vedlejších účinků. Velké a časté dávky v řádech desítek gramů denně po dobu několika týdnů či měsíců totiž mohou překvapivě způsobit závislost. O tom si ale povíme více v dalším článku.